Založ si blog

Trojštátie alebo kradnúť a kydať odpad do prírody je také slovenské

Trojštátny hraničný bod je štátna hranica Slovenskej republiky, Českej republiky a Rakúskej republiky. Nachádza sa v katastri obce Sekule, na sútoku riek Moravy a Dyje.

Pohľad na sútok riek Moravy a Dyje, ostrovček v strede je Česká republika, naľavo je Rakúsko.  Slovenská strana

Na slovenskej strane sa nachádza posledná, desiata socha prírodnej galérie sôch Ľuba Kristka v Podyjí.

Ale aby sme nezabudli, že sme na Slovensku, tak táto socha je rekonštrukciou pôvodnej ukradnutej verzie.

Pôvodné bronzové súsošie, dôležitý symbol posledného zastavenia „Kristkovej podyjskej glyptotéky“, symbol neustáleho ľudského hľadania, objavovania a obnovovania totiž v decembri 2009 odcudzil neznámy kultúry barbar.

Od 15.8.2015 preto okoloidúci pri putovaní krajinou pozerá na zrekonštruovanú Kristekovu verziu, ktorá nesie názov „Hľadajúci – organické formy,“ Súsošie je teraz vyrobené zo špeciálne upraveného železa s pomaľbou. A okrem toho je chránené bezpečnostným systémom.

A aby sme naozaj ani na chvíľu nezabudli, že sa nachádzame na slovenskej strane Trojštátia, neďaleko odtiaľ natrafíte ešte na jeden pozdrav – tiež taký typicky slovenský.

V tom sme na Slovensku dobrí, kradnúť a kydať odpad do prírody, to nám ide. Čo keby sme sa už začali správať kultúrnejšie a ohľaduplnejšie!

foto: hilda

 

Prezidentka žiada liberálov o slušnosť!

28.01.2020

Prezidentka vo svojom novoročnom príhovore okrem iného hovorí: „So smútkom a rozčarovaním sledujem, ako naberá na sile hrubosť, vulgárnosť a manipulácia vo verejnej debate. Ako si pomaly zvykáme nato, že osobný konflikt je legitímnou pracovnou metódou. Akoby jedinou cestou na presadenie svojich myšlienok bolo poníženie oponenta a vymedzenie sa na jeho úkor. So slovom sa [...]

Čo nám chcela p. prezidentka a Denník N naznačiť?

24.01.2020

Prezidentka vo svojom novoročnom príhovore od 1.55 min. hovorí: „O čo prajnejší a uctivejší k sebe budeme dnes, o čo menej sa v dôsledku sporov od seba vzdialime, o to lepšie zvládneme, keď sa situácia po voľbách nebude vyvíjať celkom podľa našich predstáv.“ https://www.youtube.com/watch?v=EsVfNNKhxHc Ako to vie a komu to odkazuje? Po každých voľbách sú [...]

Uštvať Fica, umlčať Blahu!

14.12.2019

Dva hlavné ciele, ktoré sa nedarí splniť. Uštvať Fica a umlčať Blahu. Pán Fico neskutočne dlho odoláva a im tečú nervy, sú čoraz vulgárnejší, agresívnejší, zlostnejší, nenávistnejší, vymýšľajú prepojenia a rôzne obvinenia… Podľa nich už v politike dávno nemal byť a on tu stále je a stále je silný. A veď nech je. Zvolili si ho ľudia. Nechajme na ňom, [...]

žralok

Útok žraloka v Austrálii si vyžiadal život 15-ročného chlapca

11.07.2020 14:21

Podľa svedkov sa útok žraloka stal pri surfovaní.

Richard Raši

Raši: Strana Hlas chce vyzbierať podpisy na registráciu do 10. augusta

11.07.2020 12:12

Podľa slov poslanca Richarda Rašiho bude strana Hlas financovaná transparentne.

Ťava Vanda s mláďatkom, Košice

Vanda prekvapila malým ťaviatkom

11.07.2020 11:30

Vanda prekvapila svojich ošetrovateľov v košickej ZOO. Tušili, že je gravidná, no predpokladali, že malý ťaví mládenec príde na svet koncom roka.

Virus Outbreak Greece Tourists

Pribudlo 23 prípadov nákazy, Bratislava zavádza opatrenia

11.07.2020 09:43, aktualizované: 13:00

Celkovo Slovensko doteraz eviduje 1 893 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.