Založ si blog

Koncoročné zhodnotenie našich charakterov, alebo gombík p. Chmelára

 

Máme dobu povrchnosti a tuposti. Stačí zhodiť človeka za nemoderné sako, kruhy pod očami, či pár kilogramov nadváhy. Najsmutnejšie je, že bojovať argumentmi a dôkazmi sa proti hlúposti nedá. Hlúposť a povrchnosť dnes vyhráva a je bohato živená a podporovaná niektorými médiami.

A tak nám utekajú ľudia skúsení, ľudia vzdelaní…, lebo kto si nechá dobrovoľne nakladať od hlupákov?

Uvediem pár odpozorovaných príkladov na tému: hlúposť a povrchnosť vs. vzdelanie a skúsenosť:

Napr. dokument, ktorý odvysielala RTVS Expremiéri. Videla som všetky časti, ale ten s p. Ficom bol najprázdnejší. Viem, že som teraz potešila veľa čitateľov, žiaľ vzápätí vás musím sklamať. Prázdnotu spôsobila „mladá“ dokumentaristka (35r.) Lucia Kašová. Išla totiž nakrúcať dokument s človekom, ktorého nenávidí a dokonale to aj predviedla.

Povedala to jasne už touto vetou: „Takže som sa s ním snažila rozprávať otvorene, tak isto, ako by som sa rozprávala s upratovačkou alebo s masovým vrahom, s hocikým.“

Čítajte viac: https://fici.sme.sk/c/20947275/lucia-kasova-dokument-o-robertovi-ficovi-expremieri.html#ixzz5bAWBUEsH

Keby povedala s učiteľkou, alebo inštalatérom, v poriadku. Ale masový vrah???? Aká veľká musí byť tá jej nenávisť?

Stavala sa do akejsi roly pani učiteľky, nadradenej, ale pritom prázdnej. Mladá dokumentaristka (35r.) sa nedokázala  vhodne učesať, obliecť, ani obuť na nakrúcanie tohto dokumentu, nieto ešte dávať zmysluplné a rozumné otázky.

Nehovoriac už o nevhodných záberoch, napr. hneď v úvode ten pán na lavičke, lebo bolo treba p. Fica a celý dokument o ňom znevážiť. Sú tam aj ďalšie znevažujúce zábery. https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13766

Mohla sa mladá dokumentaristka (35r.) hodiť s p. Ficom do Dunaja a zaplávať si s ním, možno by jej to trochu prospelo. Alebo si mohli vymeniť úlohy a otázky mohol začať klásť p. Fico. Tie odpovede by som si rada vypočula.

 

Druhým príkladom je p. Chmelár. Ľudia sa zabávajú na jeho nadváhe, na jeho napnutej košeli. Koľkí z nich si prečítali jeho názory, statusy, koľkí si vypočuli jeho debaty? Koľkí z tých, čo sa zabávajú na jeho účet, vedia, čo tento človek hlása? Aký je pre neho dôležitý mier, záchrana planéty, zákaz jadrových zbraní… koľkí to vedia? Viete iba, že mu ide odstreliť gombík na košeli. Mimochodom, stretla som ho osobne, predstavte si, že to vôbec nie je tučný človek. Taký bežný chlapík s väčším bruchom, akých sú tisíce. Možno ako váš tatko, alebo strýko, u ktorých vám to absolútne nevadí.

 

Ďalší často znevažovaný je p. Hrnko. Koľkí viete, čo hovorí? Rozumiete tomu vôbec? Načo! Stačí ho odsúdiť a zosmiešniť zato, že má svoj vek a pár kilogramov nadváhy. Veď keď nie sú argumenty, treba siahnuť na ľudskú dôstojnosť.

 

Príkladov by sa tu dalo použiť ďalšie desiatky, stačí navštíviť pár stránok, ktoré sa venujú tvorbe nenávisti. Nebudem tu dávať ich linky, nezaslúžia si to.

Všetci raz budeme starší, nemodernejší, pomalší, vráskavejší… Máte vy všetci, čo sa posmievate, dokonale vypracované telá a nosíte každý deň najmodernejšie perfektne padnúce obleky? Naozaj?

Ako by ste sa cítili vy, keby zosmiešňovali ľudskú dôstojnosť vás, alebo vašich blízkych? Zamysleli ste sa nad tým niekedy? Hovorí sa tomu empatia.

Takýmto správaním ukazujete svoju chabú inteligenciu. Hovoríte len a len o sebe, o svojich komplexoch, o svojich osobných zlyhaniach a neúspechoch.

Žiaľ, vzdelanie, praktické skúsenosti a vedomosti sa nadobúdajú aj na úkor veku. Nedá sa to dosiahnuť hodinkou posedenia u kozmetičky, ani vypisovaním nenávistných komentárov na internete. Nato treba vynaložiť trošku väčšiu drinu.

Keby ste si zlomili nohu, pôjdete za mladou krásnou medičkou, alebo za šedivým pánom s bruchom, ktorý operuje už 30 rokov? Tam by vám už vzhľad až tak nevadil, však.

 

Na ČT 24 na Vianoce vysielali dokument  50 let od mise Apollo 8.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/218411033741225-50-let-od-mise-apollo-8/

Do štúdia si redaktor pozval p. Karla Pacnera, 82 ročného spisovateľa, publicistu, ktorý sa celý život venuje kozmonautike a vesmíru. Predstavte si, starý plešatý pán v nemodernom saku s nadváhou. No prečo si nepozvali nejakého v posilke vyšportovaného a v značkovom oblečeného mladíka? Žeby nevedel nič k téme? Nevadí, hlavne, že by bol mladý a pekný.

Prečo si nevážime vzdelanie a roky skúseností? Čo budeme bez týchto ľudí raz robiť? Čo budeme robiť, ak sa sami tiež nebudeme vzdelávať?

Nepozerajme, kto to hovorí, ale čo hovorí! Skúsme sa zamerať na obsah! Aspoň to skúsme!

Koľkí z tých, čo znevažujú a urážajú, nevedia napísať gramaticky správne ani jednu vetu. Hanbime sa za seba, pracujme na sebe, vzdelávajme sa, čítajme, cestujme, spoznávajme!  Až potom hodnoťme iných!

Lebo hlúposťou vybudujeme iba hlúpu krajinu.

Nemusia sa nám tí ľudia páčiť, nemusíme s nimi súhlasiť, ale nemali by sme ich hodnotiť podľa zovňajšku. Veď to je také povrchné a prázdne. Často prechádzame rôznymi životnými prekážkami a krízami, chorobami, ktoré sa prejavia aj na zovňajšku. Vek pribúda a energia odchádza každému z nás. Raz to zistia aj tí, čo sú dnes mladí a krásni. Alebo mladí a škaredí a preto nenávistní? Nie sme na módnej prehliadke, aby sme museli byť neustále dokonalí.

 

Je zvykom pozývať do debaty odborníkov.

Nepostrehla som, že by si ako odborníka na rakovinu žalúdka pozvali vysokohorského nosiča, alebo učiteľku k téme ťažby nerastných surovín. Môžu mať svoj názor, ale odborníci na tieto témy asi nebudú.

No my máme p. Remišovú, tá sa nám vyjadrí úplne ku všetkému.

V poslednom videu pre Pravdu okrem iného hovorí, že máme koalíciu hádok. Naozaj? Naozaj je to koalícia, ktorá sa tu roky háda, obviňuje bez dôkazov, zhadzuje a vyštváva vzdelaných a skúsených ľudí?

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/496061-video-remisova-slovensko-si-zasluzi-prezidenta-ktory-nebude-ohybat-pravdu/

 

Vraj starší ľudia sú viac náchylní uveriť konšpiráciám. Skutočne? Nemajú oni náhodu viac skúseností? Neprežili toho viac? Nevedia si porovnať, ako bolo kedysi a ako je dnes? Naozaj im treba zakazovať ich názory? Skôr sa mi zdá, že vedia a tvrdia niečo, čo sa komusi nehodí? Ale veď nech si hovoria a myslia čo chcú, prečo ich treba preškoľovať? Bojíme sa ich? Ohrozujú nás? Vyzerá to tak, že áno.

 

Rada by som si pozrela debatu, kde by všetci títo vzdelaní a skúsení ľudia, ktorým médiá tak radi siahajú na ľudskú dôstojnosť, začali klásť otázky tým, čo ich znevažujú. To by sme si užili ticha…

Ako dlho by asi vydržali rozsievači nenávisti znášať to, čo s takou radosťou robia druhým, keby sa ich pozície vymenili?

 

Milí mladí, nenechajte sa strhnúť vlnou povrchnosti, hľadajte pravdu, čo sa skrýva hlbšie!  

Ja osobne si prajem, aby sme boli rozvážnejší, rozumnejší, chápavejší, slušnejší, no proste takí ľudskejší. Aby tej nenávisti v novom roku bolo o čosi menej. Aby sme začali každý od seba. Opýtajme sa sami seba, či sme lepší, ako tí, ktorých posudzujeme?

Uvedomujem si, že moje prianie vyznieva naivne, keďže sa blížia prezidentské voľby…      

Ale aj tak dúfam, že tí, čo šíria nenávisť, sa raz unavia, alebo uvedomia.

 

Prajem všetkým rozumný rok 2019!

Prezidentka žiada liberálov o slušnosť!

28.01.2020

Prezidentka vo svojom novoročnom príhovore okrem iného hovorí: „So smútkom a rozčarovaním sledujem, ako naberá na sile hrubosť, vulgárnosť a manipulácia vo verejnej debate. Ako si pomaly zvykáme nato, že osobný konflikt je legitímnou pracovnou metódou. Akoby jedinou cestou na presadenie svojich myšlienok bolo poníženie oponenta a vymedzenie sa na jeho úkor. So slovom sa [...]

Čo nám chcela p. prezidentka a Denník N naznačiť?

24.01.2020

Prezidentka vo svojom novoročnom príhovore od 1.55 min. hovorí: „O čo prajnejší a uctivejší k sebe budeme dnes, o čo menej sa v dôsledku sporov od seba vzdialime, o to lepšie zvládneme, keď sa situácia po voľbách nebude vyvíjať celkom podľa našich predstáv.“ https://www.youtube.com/watch?v=EsVfNNKhxHc Ako to vie a komu to odkazuje? Po každých voľbách sú [...]

Uštvať Fica, umlčať Blahu!

14.12.2019

Dva hlavné ciele, ktoré sa nedarí splniť. Uštvať Fica a umlčať Blahu. Pán Fico neskutočne dlho odoláva a im tečú nervy, sú čoraz vulgárnejší, agresívnejší, zlostnejší, nenávistnejší, vymýšľajú prepojenia a rôzne obvinenia… Podľa nich už v politike dávno nemal byť a on tu stále je a stále je silný. A veď nech je. Zvolili si ho ľudia. Nechajme na ňom, [...]

Donald Trump

Trump oznámil Kongresu, že USA oficiálne vystupujú z WHO

07.07.2020 22:16

Administratíva Donalda Trumpa upovedomila Kongres, že Spojené štáty oficiálne vystupujú zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

kamión, diaľnica, doprava

Macedónčan natlačil do kamióna 211 migrantov

07.07.2020 20:07

Polícia zastavila okolo polnoci z pondelka na utorok na juhu Severného Macedónska kamión, v ktorom našla 211 migrantov vrátane 63 detí.

dobroslav trnka

Etická komisia konštatovala voči Trnkovi porušenie prokurátorskej etiky

07.07.2020 19:08

Urobili tak v súvislosti s poskytnutým rozhovorom súkromnej televízii a skutočnosťami, ktoré odzneli v rámci tejto nahrávky.

Virus Outbreak Brazil Bolsonaro

Chrípočka? Brazílsky prezident má koronavírus

07.07.2020 18:32

Zle sa cítil, trápil ho kašeľ, horúčka okolo 38 stupňov a bolelo ho celé telo. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro (65) známy bagatelizovaním pandémie koronavírusu, má COVID-19.